Ey Ahali Ben De Mimlendim!

Yazımın altında bir not : ‘Ben de bir mimin var’ diye.

Başladı ben de ıkınmalar…

Hayda!! Iııuuu??? Immm?? Hımmm? 
Bu da ne şimdi? Yaw tam olarak ne oluyordu bu mim? 
Okuyordum aslında başka bloglarda mimlenmeler  falan filan, sorular oluyordu akabinde cevaplamalar...Bir zincir halinde gidiyordu sanki ama.. 

Sonra dedim en iyisi mi rezil olmayayım. Malum yeniyim bu blog yazarlığında deyip, beni mimleyen sevgili Şebnem’ e bir mesaj atayım da, emin olayım dedim :) Beni aydınlattı sağ olsun. (Bu arada bloğuna bir bakmanızı da tavsiye ederim, çok samimi;)

Ve işte sorular ve cevaplarım, buyrun bakalım;)

1.   Kışın okumalık favori bir kitabın var mı?

Kışın havanın etkisinden midir bilmem, kısa bir sürede olsa hani sıkıcı bir dönem geçirdiğiniz, kasvetin çöktüğü günler vardır ya, işte o günler de sevgili Aykut OĞUT abimiz yardımcı olur bana. Tanır mısınız bilmem, fakat ben mutlaka kitaplarını elinize alıp incelemenizi öneririm. Üslubu, hayata bakışı, kullandığı dili pek bir hoşuma gider. (Aykut OĞUT’ u keşfetme hikayemi ise ayrıca bloğumda yazacağım zaten.) Şahsen tanışamamış olsam da (ki o da olur umarım bir gün) çok seviyorum kendisini. Hayatımda çok büyük etkisi olmuştur.

Bütün kitaplarını okumuş olmakla beraber, yeni bir kitap çıkarttıysa şayet mutlaka onu alır okurum, çıkartmadıysa da eskilerine zevkle dönüş yapabilirim :)

2.   Kapağı mavi olan bir kitap?
Bu soruyu da görür görmez hemen aklıma şu anda kitaplığımda da olan ‘Kürk Mantolu Madonna’ geldi.
Ve tabi içinden hemen birkaç satırı aktarmazsam hatırı kalır:

 “Bir müddet sustuk. Kafamın içinde ona söylenecek uçsuz bucaksız şeyler bulunduğunu hissediyordum, senelerce söylense bitmeyecek şeyler…” 
3. Yılbaşı ağacında yıldız olarak kullanabileceğin bir kitap ?

 ‘ Küçük Prens’  ANTOINE DE SAINT-EXUPERY


Bu kitabı her yerde sevdiği kitaplar listesinde baş sıralarda gösteren, geç te olsa inceleyip okumama sebep olan üniversiteden bir arkadaşımdı. İyi ki de sebep olmuş..
Bir çocuk kitabı olmakla beraber içinde çok güzel, derin anlamlar içeren bir kitaptır.

“Bir yıldızda yaşayan bir çiçeği seviyorsanız, geceleyin yıldızlara bakmak hoştur ve geceleri gökyüzüne bakarsın. Her şeyin çok küçük olduğu gezegenimi gösteremem sana.. Belki böylesi daha iyi. yıldızım senin için herhangi bir yıldız olsun. Böylece gökyüzündeki bütün yıldızlara bakmayı seveceksin..."

Bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılıyor. Sevgiye, hayata dair şeyler…
Bu da en sevdiğim kısımlarından:

“Büyükler sayılardan hoşlanır. Onlara yeni bir dostunuzdan söz açtınız mı, hiçbir zaman size önemli şeyler sormazlar. Hiçbir zaman: ” Sesi nasıl? Hangi oyunu sever? Kelebek toplar mı?” diye sormazlar. “Kaç yaşındadır? Kaç kardeşi var? Kaç kilodur? Babası kaç para kazanır?” diye sorarlar. Ancak o zaman tanıdıklarını sanırlar onu. Büyüklere: “Pembe kiremitten bir ev gördüm, pencerelerinden sardunyalar, damında güvercinler vardı” derseniz, o evi bir türlü gözlerinin önüne getiremezler. Onlara: “Yüz bin franklık bir ev gördüm” demeniz gerek. O zaman: “Aman ne güzel!” diye bağırırlar.”

4. Kış tatili için mükemmel olan kurgusal bir dünya?

Buna yazacak bir cevap bulamadım. Tatil denilince aklıma hep yaz mevsimi geldiğinden midir nedir :)

5. Birlikte kış tatiline gideceğin bir kitap karakteri?

Eee tatil planı olmayınca, karakter de olamıyor haliyle.

6. Bu sene için listende olan  kitaplar?

Valla bu seneyi bilemeyeceğim, öyle uzun vadede şu anda bir hedefim yok. Fakat öncelikle geçenlerde sahaftan heyecanla aldığım bir kitap var.
Kürşat BAŞAR ‘Başucumda Müzik’ 
onu okuyacağım. Sonrası allah kerim :)

6. Favori tatil içeceğin, atıştırmalığın ve filmin?Ne zaman olursa olsun kahve başlı başına içeceğimdir. Yaz-kış her daim kahve olmazsa olmazımdır. Yanında da çikolata ohhhh, miss.. Değmeyin keyfime ;)

Favori filme gelince, film değil filmlerim olur ancak. Onlar da illaki eski türk filmleri olur. Hani şu Adile Naşit, Münir Özkul, Tarık Akan, Gülşen Bubikoğlu, Türkan Şoray filmleri...

Evet, şimdi bir de ben mimleyeyim bakalım nasıl bir şey oluyormuş.


Ben sıramı savdım ;) Şimdi sıra sizde
Sevgilerle...

13 yorum:

 1. Hahahahahhaa teşekkür ederim ben de mimlenmişim sürpriz oldu benim için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim için de öyle olmuştu:)) Mimlendim, mimledim ve öğrendim:))

   Sil
 2. Güzel bir mim. Hem de kitaplar üstüne. Hem de yarın okullar tatil olmuşken :)) Elbette yazarım. Bu arada Küçük Prens'i ben de ilk kez geçen yıl öğrencilerimle birlikte okumuş ve çok sevmiştim. Övüldüğü kadar varmış ki çoğunlukla çok övülen şeyler bende hayal kırıklığı yaratır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beklentiyi yükselttiği için olsa gerek.
   Fakat yaşadıkça ön yargılarımızdan sıyrılmamız gerektiğini öğreniyoruz sanırım.

   Sil
 3. Çok teşekkürler beni de mimlediğin için. :) Cevapların da keyifli olmuş ayrıca. Yalnız ufak bi itirafım var ezile büzüle. ;) Mimler ve ben ayrı dünyaların icatlarıyız diye düşünmeye başladım. Biri mim deyince bi heyheyler basıyo ki bana, kaşıntı maşıntı geliyo böyle soruları görünce. Şu anda da göbeeemin sol yanı gidişmeye başladı datlı datlı. :) Kaşım gözüm ayrı atmaya başlıyo valla mimleyen kişiye duyduğum sevgi ve minnetle, soruları cevapla dendiğinde geçirdiğim cinnet arasında. Bundan mütevellit affına sığınıyor, beni de eklediğin için koccaman sevgiler gönderiyorum. İlk mimin hayırlı olsun ayrıca. :)

  YanıtlaSil
 4. Ezilip büzülecek bir durum yok:)) Çok hoşsun bu arada, yazıların gibi yorumun da beni eğlendirdi:))
  Heyheyleri yolla gitsinler:)
  Goccaman Sevgiler sana;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Süprisim misafirim, anlayışın için. O sizin hoşluğunuz, gönlü güzelliğiniz ayrıcana. Kapkarlı Bursa'dan sevgiler bu sefer. ;)

   Sil
 5. Yorumunu görünce bende de ıkınmalar başladı :) ama neyse ki konu kitap :) en kısa sürede cevapliycimm. Teşekkürler

  YanıtlaSil
 6. Minik draje çikolatalara bayılırım canım çekti şimdi:))))
  eski Türk filmleri konusunda da hemfikirim:)

  YanıtlaSil
 7. Çok teşekkür ediyorum güzel sözlerin için :)
  Sevgiyle kal ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim;)
   Mutlu bir sabahtan, mutlu bir günden selamlar, sevgiler...

   Sil

Şişt pişt, orada olduğunu biliyorum!
Yorumların benim için çok önemli, öyle okuyup okuyup kaçmak yok;)

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı